Головна / Тури /

Китай

Про країну Пошук турів Міста/Регіони Візи Корисно знати

Час

Час для всіх куточків Китаю встановлений єдиний. З Києвом тимчасова різниця становить +7 годин в зимовий період часу і +5 в літній.

Мова

В Китаї офіційною мовою є ханьский (китайський), з пекінським діалектом. У туристичних районах використовують англійську мову.

Валюта

В Китаї грошовою одиницею є юань, 1 юань = 10 цзяо. Обміняти іноземну валюту на місцеву можна в готелях, банках, магазинах. Так само в деяких місцях приймаються кредитні карти. При вильоті можна обміняти залишок місцевої валюти на іноземну за умови надання довідки про обміні.

Релігія

В цій країні дозволено сповідувати будь-яку релігію. Поширені такі віросповідання, як даосизм, конфуціанство і, звичайно ж, буддизм. Але, загалом, більшу частину місцевого населення, відносять до атеїстів.

Паління

В кінці 2013 року в Китаї чиновникам заборонили палити в громадських місцях, щоб тим самим показати приклад іншим жителям країни. Офіційним особам не дозволяється курити в школах, лікарнях, на спортивних об'єктах, в транспорті і в інших громадських місцях. Чиновникам також заборонено використовувати громадські кошти для придбання сигарет. Крім цього заборонено продаж сигарет в урядових установах, а також розміщення реклами тютюнової продукції на будівлях цих організацій.

Не дивлячись на зусилля влади по боротьбі з курінням, в Китаї не прийнято загальнонаціональний закон, що забороняє куріння в громадських приміщеннях. У 2011 році міністерство охорони здоров'я країни видало директиви, що забороняють куріння в готелях і ресторанах. Однак ці інструкції строго не дотримуються. У Китаї більше трьохсот тисяч паліїв.

Митні правила

В країну можна ввозити, а так само вивозити, будь-яку кількість валюти, як місцевої, так і іноземної. Крім цього дозволяється провозити з собою не більше 1,5 л алкоголю, 400 сигарет, 100 сигар або 500 грамів тютюну. Заборонено до ввезення та вивезення наркотики, зброю, отрути, антикваріат. До речі, якщо ви купуєте в Китаї антикварні речі (фарфор, картини, статуетки), то повинні мати документи, що дозволяють вивезення. Їх можна отримати в магазині, де відбувалася покупка. В іншому випадку вони будуть конфісковані без будь-якої компенсації. При виїзді з Китаю заборонено провозити з собою запальнички.

Транспорт

Окрім добре розвиненого авіатранспорту, Китай посідає перше місце в Азії і третє в світі по протяжності залізничної мережі. Для зручності туристів в Китаї нещодавно було завершено будівництво високогірної залізниці, що з'єднує Пекін і Лхасу, столицю Тибету. У Китаї широко розвинене річкове судноплавство. Китай покритий мережею автодоріг, які доходять до кожного селища. Великі міста з'єднані більш ніж 70 швидкісними сучасними автомагістралями державного значення. Добре розвинений і громадський транспорт: автобус, тролейбус. Є метро в Пекіні, Шанхаї і Гуанчжоу.

Екзотичними пересування є вело - та моторикша. І якщо наземний транспорт перевантажений або ви потрапили в пробку, вам запропонують - велосипед. По місту на велосипеді можна їздити практично скрізь, проте з незвички міський рух може здатися дуже бурхливим і неврегульованим. З велосипедом можна спускатися і в метро, тільки він повинен бути складним. З одного міста в інший доведеться їхати на автобусі, тому що по китайському автобану їздити на велосипеді заборонено.

Кухня

Виникнення китайської кухні - однієї з найдавніших у світі - датується приблизно 3000 роком до н. е. Саме тоді мешканці серединного королівства стали вживати в їжу варене м'ясо свійської худоби, в'ялену рибу, а також готувати різноманітні страви з «п'яти священних злаків» - жита, проса, пшениці, рису і соєвих бобів. Пізніше Конфуцієм були сформульовані основні дієтичні принципи: не можна їсти недовареною, недосолене і недостатньо гостре. Крім того, саме він сформував традиційне для китайців ставлення до приготування їжі як до мистецтва.

Набір інгредієнтів, які використовуються для приготування їжі, з плином часу розширювався: зокрема, японським запозиченням є страви з морепродуктів, а індонезійським - фруктові десерти. Проте, основою китайської кухні залишаються зернобобові, головним чином, продукти з сої, а також борошно, гриби, свинина, м'ясо свійської птиці та різноманітні овочі: капуста, батат, картопля, зелена цибуля і пагони бамбука. Найбільш поширений спосіб теплової обробки - смаження на сильному вогні, а також тушіння в горщику по-монгольські. Головною відмінністю китайської кухні є техніка приготування соусів: саме вони визначають смак страв і надають вишуканість найпростішим продуктам.

Окрім традиційного поділу на північну і південну, в китайській кухні розрізняють вісім напрямків, кожне з яких має свою специфіку. Найбільш поширена - пекінська кухня, відома також як придворна: для неї характерні солодкі і кисло-солодкі соуси, різні сорти локшини, а також знаменита качка по-пекінські. Шанхайська кухня відома маринованим в алкоголі м'ясом, підсолодженим соєвим соусом, стравами з тофу і крабового м'яса. Гуйліньская кухня примітна використанням червоного перцю, арахісу і перебродивших соєвих бобів; знаменитий гуйліньскій делікатес - короп по-імператорські. Найбільш вишуканої вважається кухня Гуанчжоу (Кантона): для неї характерні в'ялені морепродукти, устричний соус, чорні боби і рибні пасти. Улюблена Кантонська страва багатьох гурманів - лобстер в імбирному соусі. Лоянська кухня включає в себе різноманітні супи: овочі, м'ясо, рибу або морепродукти, залиті соусами і бульйоном. Кухня Сианя вважається найбільш ситної: вона багата гарячими м'ясними стравами, а також різноманітними виробами з борошна. Кулінарія Ханчжоу - одна з найдавніших; для неї характерні страви з цілком засмаженої риби або птиці, а також використання виключно свіжих продуктів без додавання великої кількості спецій. Кухня Циндао багата рибою, морепродуктами і густими вершковими соусами, а популярне у всьому світі гонконгівський напрямок, зазвичай, характеризують як оптимальне поєднання всіх восьми традицій. Особливість кухні Гонконгу - використання екзотичних продуктів в поєднанні з традиційними рисом і локшиною.

Уже в середні століття в Китаї сформувалася культура харчування. Зокрема, звичай використовувати палички в якості столових приладів пов'язаний із забороною на крупно нарізані продукти. Крім того, традиційно на стіл подається безліч соусів і приправ, щоб кожен гість міг підібрати оптимальний для себе варіант поєднання «вогню, повітря, вітру і води» (гострого, кислого, солодкого і солоного). Найстаріших і наймолодших пригощають особливо довгою «локшиною життя», що символізує здоров'я і довголіття; до числа святкових страв можна віднести домашню птицю, диню, а також яйця, зварені круто. Поганою прикметою і неповагою до господарів вважається, якщо гість самостійно чистить рибу, встромляє палички в рис або розгортає чайник носиком до присутніх.

Не дивлячись на різноманітність рецептів і кулінарних традицій, китайську кухню в цілому можна назвати виключно здоровою і збалансованою: хоча зазвичай трапеза включає в себе кілька змін блюд і може тривати кілька годин, після її завершення у гостей повинно залишатися легке відчуття голоду. Багато в чому завдяки культурному аспекту китайська кухня придбала незвичайну популярність у всьому світі.

Сувеніри

В Китаї великий вибір ринків, магазинів і великих торгових центрів, розрахованих на будь-який гаманець. Якщо ваші кошти обмежені, і ви хочете заощадити час і гроші, їдьте на міський ринок і пориньте в атмосферу справжнього китайського шопінгу. Якщо ви вирішили робити покупки більш цивілізовано, для вас - торгові центри великих міст, таких як Пекін, Гонконг або Шанхай.

В Пекіні найкраще купувати копії загальновизнаних брендів, в Шанхаї - самі оригінали. Сіань славиться сувенірами місцевих майстрів, Гуанчжоу - виробами з каменю та лікарськими травами. І, звичайно, не забудьте купити знамениті вина і настоянки Гуйліня.

Магазини зазвичай відкриваються рано і працюють допізна: продовольчі - з 7:00-8:00 до 22:00, супермаркети - з 9:00 до 21:00. Врахуйте, що в свято Весни (китайський Новий рік) багато магазинів одягу закриті, а ті, що відкриті, працюють в середньому до 15:00-16:00. З огляду на, що у китайців в цей час прийнято купувати обновки і багато компаній не працюють, в цей період в магазинах завжди дуже багатолюдно.

Екстрені телефони

Телефонна станція - 112

Довідкова - 114

Міжнародна довідкова служба (англійською мовою) - 115

Служба інформації для іноземців в критичних ситуаціях:

- в Шанхаї - 643-906-30,

- в Гуанчжоу - 866-774-22.

Поліція і служба порятунку - 110

Пожежна служба - 119

Швидка допомога - 120

Дорожня поліція – 122

Посольство Китаю в Україні:

 Київ, вул. Грушевського, 32

Телефон: (+ 380 44) 253-73-71

Факс: (+ 380 44) 253-41-14

E-mail: cxjl@ukract.net

Посольство України в Китаї:

 No.11, San Li Tun, Dong 6 Jie, Beijing, China, 100600.

Телефон: (+8610) 6532-6359

Гаряча лінія ПУ в КНР

(Прохання телефонувати ВИКЛЮЧНО в разі загрози життю або загибелі громадян України):

+ 86-157-0168-2902

Факс: (+8610) 6532-6765

E-mail: emb_cn@mfa.gov.ua